Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Northeast Times | October 21, 2021

Scroll to top

Top

Carroll Swim/Dive Teams Win Region 3-6A Titles

Carroll Swim/Dive Teams Win Region 3-6A Titles

The Carroll Dragons boys’ and girls’ swimming and diving teams had another successful regional performance. Both teams earned Region 3-6A titles in convincing fashion.

The girls scored 453 points, well ahead of second-place Belton with 275. The boys scored 489 points, which was 224 points ahead of second-place Highland Park. All six Carroll relay teams advanced to the state meet – two Dragon boys’ team won region titles and the girls won one.

Individually, two girls’ divers and two girl swimmers advanced to state in four events. That places the Lady Dragons as one of the top six teams qualified for the Class 6A State Meet. Two boys’ divers and five boys’ swimmers advanced to state in 10 individual events, the most of any team statewide in 6A regional competition.

Region 3-6A Team Girls Scores
1. Carroll 453
2. Belton 275
3. Allen 230
4. Rockwall 184Girls Swim (2)
5. Plano West 166
6. Plano 132
7. Highland Park 111
8. Colleyville 109
9T. Plano East 93
9T. Garland 93

Region 3-6A Team Boys Scores
1. Carroll 489
2. Highland Park 265
3. Jesuit 240
4. Plano 211
5. Allen 184
6. Rockwall 164
7. Belton 135
8. Plano West 131
9. McKinney Boyd 96
10. Waco Midway 87

Top 3 medalists for our Dragon relays included: all six Dragon relays qualified for State
3rd, 200 med relay 1:48.36 with Rachel Luevit, Olivia Coffey, Anya Ittiruck and Ashley Baker (season best)
2nd, 200 med relay 1:34.64 with Kyle Derevyanik, Evan Kolde, Gus karat and Griffin Rea (season best); All-Amer consideration
2nd, 200 free relay 1:38.56 with Casey Rose, Jennifer Owston, Ashley Baker and Olivia Coffey (season best)
1st, 200 free relay 1:24.90 with Jack LeVant, Carson Klein, Austin Whalen and Kyle Derevyanik (season best); All-Amer automatic
1st, 400 free relay 3:32.22 with Casey Rose, Jennifer Owston, Chantal Meyer and Nasha Luevit (season best); All-Amer consideration
1st, 400 free relay 3:06.42 with Carson Klein, Austin Whalen, John Everett and Jack LeVant (season best); All-Amer automatic

Individual Top 3 medalists for the Dragons included:
1st Carson Klein 200 free 1:38.61 PR All-Amer automatic State qual.
3rd Austin Whalen 200 free 1:40.57 PR All-Amer consideration State qual.
1st Jack LeVant 50 free 21.08 PR All-Amer consideration State qual.
1st Nate Hernandez Diving 531.00 All-Amer consideration State qual.
2nd Luke McFarland Diving 376.80 State qual.
3rd CJ Durant Diving 374.70
1st Maddy Keiser Diving 423.80 State qual.
2nd Emilee Torres Diving 370.65 State qual.
3rd Anya Ittiruck 100 fly 57.78
2nd Jack LeVant 100 fly 50.09 All-Amer consideration State qual.
2nd Casey Rose 100 free 52.25 State qual. 51.77 (relay lead-off) PR
2nd Austin Whalen 100 free 46.54 PR State qual.
1st Carson Klein 500 free 4:29.46 PR All-Amer automatic State qual.
2nd Gus Karau 500 free 4:34.28 PR All-Amer consideration State qual.
3rd Nasha Luevit 100 back 59.76
1st Chantal Meyer 100 breast 1:04.94 PR State qual.
3rd Daniel Balint 100 breast 1:00.12 PR

Additional Top 8 Finalists for the Dragons included:
4th Jennifer Owston 200 free 1:55.63 PR
6th Abby Cosenza 200 free 1:59.60
6th Eric Hart 200 free 1:45.51 PR
7th Rachel Luevit 200 IM 2:09.18
4th John Everett 200 IM 1:52.99 PR State qual.
5th Ashley Baker 50 free 24.94 PR
8th Michael Everett 50 free 22.19
4th Shelby Riney Diving 291.85
6th Sabrina March Diving 289.05
5th Andrew Walker Diving 330.90
4th Madelynn Tung 100 fly 58.85
7th Katelyn Johnson 100 fly 1:00.36
5th Gus Karau 100 fly 50.51 PR
6th John Everett 100 fly 51.31 PR
7th Jennifer Owston 100 free 54.29
6th Griffin Rea 100 free 47.70 PR
8th Brandon Everett 100 free 48.63
4th Madelynn Tung 500 free 5:10.03
5th Jennifer Talbert 500 free 5:11.81 season best
4th Eric Hart 500 free 4:42.89 PR
5th Jaycie Adamson 100 back 1:00.77 PR
8th Miranda Faust 100 back 1:01.17
8th Alex Moraru 100 back 52.79 PR
6th Rachel Luevit 100 breast 1:06.78
4th Logan Davis 100 breast 1:00.58 PR
Casey Rose was also 4th in the 50 free at 24.22, having gone 23.97 for a fine PR in the Prelims
Gavin Springs finished 13th in the 100 backstroke at 56.11 and Chantal Meyer finished 4th in the 200 IM at 2:06.48
10th Logan Henry 200 free 1:47.41 PR
10th Olivia Coffey 50 free 25.53
10th Kyle Derevyanik 50 free 22.00 PR
9th Nasha Luevit 100 free 54.98
9th Landon Jensen 500 free 4:47.13 PR
10th Maddie O’Brian 100 back 1:02.54
10th Kyle Derevyanik 100back 53.33 PR

– Dragon Diver Nate Hernandez was the Region 3-6A Boy Diver of the Year

– Dragon Diver Maddie Keiser was the Region 3-6A Girl Diver of the Year

– Dragon Swimmer Carson Klein was the Region 3-6A Boy Swimmer of the Year

– Dragon Diving Coach Carolyn Hryorchuk was selected the Region 3-6A Boys’ and Girls’ Diving Coach of the Year

– Dragon Swimming Coach Kevin Murphy was named Region 3-6A Coach of the Year

The Carroll swimmers and divers state qualifiers will prepare for the UIL Class 6A state meet Feb. 20-21 in Austin.