July 24, 2024

Keller ISD sent 19 athletes to compete at the Special Olympics State Track and Field Meet, held May 16-19 at Morgan’s Wonderland in San Antonio, and represented the district well, bringing home a total of 28 medals. 

All of the athletes competed in their respective events – which included the 100-meter dash, the 4 x 100-meter relay, mini javelin, softball throw, and shot put – against other great Special Olympians from across Texas. 

Congratulations to these student-athletes on their impressive accomplishments:

Keller High School

Cameron Enright
Softball Throw – 2nd place – Silver Medal
100 M Run – 3rd place – Bronze Medal
4 x 100 Meter Relay – 4th place

Presley Harris
Softball Throw – 3rd place – Bronze Medal
100 M Run – 3rd place – Bronze Medal
4 x 100 Meter Relay – 3rd place – Bronze Medal

Orion Owens
Softball Throw – 1st place – Gold Medal
100 M Run – 4th place
4 X 100 Meter Relay – 6th place

Sophie Hinkley 
Softball Throw – 7th place
100 M Run – 3rd place – Bronze Medal
4 x 100 Meter Relay – 3rd place – Bronze Medal

Destiny Wright
Softball Throw – 6th place
100 M Run – 3rd place – Bronze Medal
4 x 100 Meter Relay – 3rd place – Bronze Medal

Fossil Ridge High School

Jaylin Fisher
Softball Throw – 3rd place – Bronze Medal
100 M Run – 6th place 

Isaac Rodriguez
Softball Throw – 4th place
100 M Run – 7th place

Central High School

Ben Yawn
Softball Throw – 7th place
25 Meter Assisted Walk – 1st place – Gold Medal

Jonah Gonda
Mini Jav – 2nd place – Silver Medal
100 M Run –2nd place – Silver Medal
4 x 100 Meter Relay – 4th place

Jacob Johnson 
Softball Throw – 2nd place – Silver Medal
100 M Run – 7th place
4 X 100 Meter Relay – 6th place

Timber Creek High School

Michael Salinas
Softball Throw – 3rd place – Bronze Medal
100 M Run – 2nd place – Silver Medal
4 X 100 Meter Relay – 6th place

MarcAnthony Salinas
Mini Jav – 3rd place – Bronze Medal 
100 M Run – 3rd place – Bronze Medal
4 X 100 Meter Relay – 6th place

Nicholas Buttram
Softball Throw – 1st place – Gold Medal
100 M Run – 7th place
4 X 100 Meter Relay – 6th place

Ian Marco Martinez
Softball Throw – 1st place – Gold Medal
100 M Run – 6th place
4 X 100 Meter Relay – 6th place

Alexis Ortiz-Rodriguez
100 M Run – 8th place
Softball Throw – 1st place – Gold Medal
4 X 100 Meter Relay – 4th place

Thais Villafane
Mini Jav – 1st place – Gold Medal
100 M Run – 2nd place – Silver Medal
4 X 100 Meter Relay – 3rd place – Bronze Medal

Kevin Roman-O’Neil
Mini Jav – 7th place
100 M Run – 2nd place – Silver Medal
4 X 100 Meter Relay – 4th place

Miles Lundberg
Mini Jav – 3rd place – Bronze Medal
100 M Run – 6th place
4 x 100 Meter Relay – 6th place

Jaxson Speed
Shot put – 2nd place – Silver Medal
100 M Run – 6th place
4 X 100 Meter Relay – 6th place